Національний заповідник «Замки Тернопілля» грунтується на замковому комплексі в місті Збараж, і як історико-архітектурний заповідник, він був створений в 1994 році. У заповідник увійшов архітектурний комплекс 17 століття - Збаразький замок, Церква Преображення Господнього, а також споруди, що відносяться до монастиря ордену бернардинів. 

В даний час історико-архітектурний заповідник «Замки Тернопілля» проводить безліч виставок, екскурсій, а також продовжує наукову діяльність. Вишневецький архітектурно-ландшафтний комплекс поповнив склад Заповідника в 1999 році. Цей комплекс являє собою пам'ятник архітектури національного масштабу, який відноситься до 14-19 століть.

Свою справжню назву національний заповідник «Замки Тернопілля» отримав у січні 2005 року. Національний заповідник проводить роботи з реставрації, ведеться наукова діяльність, функціонують фондова комісія, бібліотека і навіть реставраційна майстерня. У заповіднику є навіть своя газета, яка називається «Вісник історії землі».

Збаразький замок, який являє собою основу національного заповідника, це більше 25 виставкових залів, в яких представлені постійні експозиції на різні теми. Крім того, в деяких залах замку виставляються твори українських майстрів - картини, вишивки, а також скульптури і багато іншого.

Ще сім замків поповнили склад Національного заповідника «Замки Тернопілля» в 2008 році. Тепер в число заповідних входить замок в Теребовлі, Микулинецький замок, замки у Бучачі, в селах Золотий Потік та Язловець, а також дві фортеці - в селі Кривче і Скалі-Подільській. Одинадцятим замком комплексу стало спорудження музею в місті Чортків.